Czym są tzw. eurozszywki?

Chociaż podstawową działalnością każdej drukarni jest druk, nie można zapominać o powiązanych z nim usługach introligatorskich. Wydrukowane dokumenty często składane są w książki, broszury, czy zeszyty. Klienci sami decydują, czy ich produkt ma mieć oprawę miękką, czy twardą, czy strony mają być ze sobą zszyte, czy sklejone, a także określają jego dodatkowe cechy. W przypadku broszur i projektów maksymalnie kilkudziesięciostronicowych świetnie sprawdza się oprawa zeszytowa, szyta drutem. Zszywki w niej najczęściej wyglądają tak, jak w zwykłym zeszycie szkolnym. Czasami jednak klienci decydują się na wykorzystanie tzw. eurozszywek. Czym one są?

Euzrozszywki, czyli oczka

Eurozszywki umożliwiają wpięcie wydrukowanej pozycji do segregatora, bez konieczności dziurkowania stron. Pełnią tę samą funkcję co oczka w kartkach, lub koszulkach przeznaczonych do segregatorów – stąd ich druga, potoczna nazwa. Oczkami zszywa się zazwyczaj wydruki będące elementami całej serii, które okresowo dokłada się do wcześniejszej kolekcji. Eurozszywki znacząco ułatwiają też archiwizację materiałów, takich jak broszury, prospekty, czy czasopisma. To praktyczna alternatywa dla zwykłych zszywek.

Co klient introligatorni musi wiedzieć o eurozszywkach?

W zasadzie wiedza, czym one są i do czego służą, dla większości klientów jest wystarczająca. Nie musi on pamiętać o żadnych parametrach technicznych – to introligatornia odpowiedzialna jest za to, by zszywki miały odpowiedni rozmiar i rozstaw. Odpowiedni, czyli taki, który pozwoli na wpięcie wydrukowanego materiału do standardowego segregatora. Jeśli klient ma jakieś specjalne życzenia lub pomysły dotyczące eurozszywek, zawsze najpierw powinien je skonsultować ze specjalistą z introligatorni, z której usług ma zamiar skorzystać.

Co można zszywać eurozszywkami?

Eurozszywki nie nadają się do zszywania bardzo grubych publikacji. Najczęściej zszywa się nimi od kilku do kilkudziesięciu stron. Zaletą zszywek jest to, że pozwalają one na łączenie stron o różnych gramaturach. W oprawie zeszytowej z euroszywkami okładka może więc prezentować się bardziej elegancko, niż strony wewnętrzne. Zszywanie wydruków ma jeszcze jedną zaletę – pozwala wygodnie rozłożyć sąsiadujące ze sobą strony, tak, by dobrze widać było nawet treść przy łączeniu.

To może Cię zainteresować

Na czym polega proces konfekcjonowania towarów?

Jak tanio drukować ulotki w wysokim nakładzie?